Przejdź do głównej zawartości

Rysunki

Pracując nad bryłą budynku w widokach 3D oraz w rzutach kondygnacji modelujemy geometrię, która stanowi podstawę do utworzenia płaskiej dokumentacji.

Na podstawie modelu można generować rzuty (przekroje poziome), przekroje pionowe oraz widoki aksonometryczne. W ustawieniach modułu znajduje się zakładka Rysunki, w której użytkownik może edytować lub dodawać własne style generacji rzutów i przekrojów. Modyfikacji podlegają takie parametry jak widoczność geometrii przed / za płaszczyzną przekroju, nazwy warstw, kolory linii, rodzaje linii, czy domyślne poziomy cięcia płaszczyzną.

Wygenerowane rysunki wstawiane są jako blok, a należące do nich obiekty znajdują się na odpowiednich warstwach, tak by łatwo można było zarządzać widocznością modelu i rysunków. Dwukrotnie klikając na rysunek w managerze projektu aktywujemy warstwy rysunkowe, jednocześnie wyłączając warstwy modelu. Po przejściu w tryb rysunków 2D w zasadzie przechodzimy do klasycznego kreślenia w programie CAD i możemy uszczegóławiać rysunki już w standardowy sposób.

Rysunki podlegają edycji. Przykładowo rzut kondygnacji tworzy się z automatycznie przyjętą wysokością płaszczyzny przekroju oraz zakresami widoczności (na podstawie danych kondygnacji), jednakże wybierając edycję rysunku możemy te parametry zmieniać, np. podnosząc poziom płaszczyzny tnącej. Zmiany te spowodują aktualizację rysunku. Edycję najprościej wywołać zaznaczając blok rysunku i wybierając z menu kontekstowego Edycja BiK.

ważne

Rysunki nie są automatycznie aktualizowane
Po zmianie w modelu konieczne jest wybranie aktualizacji rysunku ikona, jeśli chcemy żeby zmiany w modelu były widoczne na rysunku 2D. Aktualizacja rysunku może też być wywołana poprzez zaznaczenie go i wybranie z menu kontekstowego Aktualizacja BiK.

Rzuty

Aby utworzyć rysunek rzutu należy aktywować wybraną kondygnację. Wybierając ikonę ikona użytkownik zostanie poproszony o wskazanie typu generacji rysunku (np. rzut kondygnacji lub rzut fundamentów) oraz wskazanie miejsca wstawienia bloku rysunku. Po prawidłowym wykonaniu rysunku program wyłącza warstwy modelu i aktywuje warstwy rysunkowe, przechodzą jakby do pracy na rysunkach 2D. Aby powrócić do modelu wystarczy wybrać dowolny widok modelu z managera projektu.

Przekroje pionowe

Rysunek przekroju pionowego tworzymy w 2 etapach:

  • Przy pomocy polecenia Przekrój pionowy ikona określamy na modelu linię przekroju i zakres widoczności.
  • Następnie wybierając polecenie Generuj rysunek przekroju ikona tworzymy płaski rysunek na podstawie wskazanego w modelu symbolu płaszczyzny przekroju. Podobnie jak w przypadku rzutów, po wskazaniu punku wstawienia rysunku aktywowane są warstwy rysunkowe, a model jest wygaszany.