![wydruki_1 wydruki_1](https://bikbik.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/wydruki_1-p3n9li19yw7r0lpgh91pkug81obgzns2jqlwa015u4.png)
Moduł oferuje zarówno możliwość wydruku z obszaru modelu, jak i papieru (Układy) do plików o formatach takich jak *.PDF, *.DWF, czy *.JPEG. Wydruki są tworzone automatycznie bez potrzeby ręcznego otwierania plików, a proces wydruku może być przeprowadzony dla wielu plików *.DWG jednocześnie. Zakresy wydruku z modelu definiowane są przez blok dynamiczny ramki rysunkowej BiK. Okno modułu pozwala na swobodne przeglądanie wszystkich plików DWG w katalogu projektu ułatwia to prostą selekcję Ramek/Układów, które mają zostać wykorzystane w bieżącej sesji wydruku. Przy pomocy Konfiguratora Nazw użytkownik może zbudować własną składnię nazw generowanych plików wydruków.
- AutoCAD 2024 - 2018 64 bit
- ZWCAD 2024 - 2018 Pro 64 Bity
- GstarCAD
- BricsCAD
Proces wydruku
Prace związane z przygotowaniem plików do wydruku rozpoczynamy wybierając ikonę BiK Wydruki PDF. Nie ma potrzeby otwierania wszystkich plików, z których będziemy drukować. W oknie dialogowym możemy wskazać lokalizację projektu, w której program wyszuka wszystkie pliki DWG, a następnie wylistuje znajdujące się tam ramki (w modelu) oraz układy (zakładki/ papier). Można teraz zaznaczyć elementy, dla których będą przygotowywane wydruki i określić parametry generowanych nazw plików wydruku. Program BiK nie narzuca korzystania z konkretnej drukarki – wymagana jest jedynie konfiguracja używanej drukarki poprzez przypisanie papierów BiK.
Okno BiK Wydruki PDF
Okno dialogowe programu BiK Wydruki PDF posiada zwartą formę, jest przejrzyste i umożliwia dobrą kontrolę organizacji wydruków. Z prawej strony znajdują się elementy służące do określania parametrów wydruku, takich jak rodzaj drukarki, plik stylu wydruków, wydruk z uwzględnieniem szerokości linii. Ustawienia w oknie dotyczą wydruku z obszaru modelu i będą uwzględniane dla wszystkich wybranych ramek w bieżącej sesji wydruku. Dla arkuszy systemu CAD parametry wydruku powinny być wcześniej zdefiniowane w poszczególnych arkuszach i mogą się one różnić między sobą. Jeżeli w arkuszach nie będzie informacji potrzebnych do wydruku, zostaną one zaznaczone na kolor czerwony, jako ostrzeżenie o konieczności uzupełnienia tych danych. Dodatkowo można też określić przez podanie nazwy warstwę, która nie będzie drukowana. Można też określić czy mają być dołączone do wskazanego katalogu wydruku, pliki *.DWG oraz czy całość ma zostać skompresowana do archiwum ZIP. Powyższą grupę ustawień okna dialogowego można zapisać do zewnętrznego pliku. Pozwala to na wczytanie parametrów wykorzystanych przy realizacji poprzednich wydruków.
![BiK-Wydruki-schemat BiK-Wydruki-schemat](https://bikbik.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/BiK-Wydruki-schemat-p3n9mq7njvb9xqbravxexfnqxv41ivzo70g47qky68.png)
Konfigurator nazw
Konfigurator nazw plików to narzędzie pozwalające stworzyć własną metodę generowania nazw plików wydruku. Użytkownik określa liczbę członów takiej nazwy, następnie ma możliwość skorzystania z domyślnych składników takich jak nazwa pliku, tytuł ramki/układu, czy rozmiar papieru. Może zdefiniować również przedrostek i przyrostek, zawierający np. nazwę projektu. Istnieje jeszcze możliwość wskazania bloku CAD, wówczas nazwa może zawierać wartości atrybutów danego bloku. Ważne wówczas, żeby wewnątrz ramki znajdował się taki blok – w momencie wydruku czytane są jego atrybuty (inaczej zostanie przyjęta domyślna nazwa). Pozwala to na bardzo precyzyjne zbudowanie metody unikalnych nazw plików.
Ramki rysunkowe
Do przygotowywania wydruku z przestrzeni modelu program BiK Wydruki PDF wykorzystuje ramki, czyli bloki dynamiczne przygotowanie w programie. Podczas wstawiania ramki na rysunek (do przestrzeni modelu) należy określić Tytuł ramki, Skalę wydruku i jednostki rysunku. Można również zdecydować o umieszczeniu informacji dodatkowych w ramce, którymi są data generowania rysunku i ścieżka lokalizacji pliku. Dane te będą znajdować się w lewym dolnym narożniku ramki, poza obszarem głównym. Po wstawieniu ramki są dostępne znaczniki dynamiczne, dzięki którym możemy w łatwy sposób modyfikować wysokość ramki do wydruku (rozmiar papieru), wybierając wartość z listy rozwijalnej oraz szerokość poprzez przeciągnięcie znacznika dynamicznego w poziomie. Użytkownik, przy zachowaniu zasad przyjętych w programie, może modyfikować wygląd ramek. Ramki mogą być również wstawiane w przestrzeni papieru – nie będzie to jednak brane pod uwagę przez moduł wydruków. Są wówczas traktowane jedynie jako obiekt graficzny.
Zapraszamy do obejrzenia filmu prezentującego pracę programu poniżej: